Güvenli Asansör Sayısı “275”

Güvenli Asansör Sayısı “275”

Antakya’daki Güvenli Asansör Sayısı “275”

Antakya Belediyesi anlaşmalı olduğu A tipi muayene kuruluşu ve Zabıta Müdürlüğü ekipleri aracılığı ile şehir genelinde bulunan tüm asansörlerin yıllık kontrolleri konusunda denetimler gerçekleştirmeye tüm hızıyla devam ediyor.

2016 yılında yeni asansörlerle birlikte şu ana kadar bin 40 binada asansör denetlendi. Bunların 275’i yeşil etiketle uygunluğu tescil edildi. Asansörlerin yıllık bakım ve kontrolleri yapılmadığı tespit edilen, vatandaşların güvenliğini tehlikeye atabilecek asansörlere ise kırmızı etiket uygulaması yapıldığı bildirildi.

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada konuyla ilgili şunlara yer verildi:
“Antakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri eşliğinde gerçekleştirilen hizmet kapsamında 2016 yılı içerisinde 1040 asansörde denetim gerçekleştirdik. Asansörlerde vatandaşlarımızın güvenliğini tehlikeye atılabilecek durumlar tespit edildiği takdirde durumuna göre kırmızı, sarı, mavi etiket uygulaması ile bina yöneticilerine ve sakinlerine uyarıda bulunuluyor. Yasal bir zorunluluk olan asansör bakımlarının düzenli olarak yaptırılması konusunda bina yetkililerinin ya da kat maliklerinin gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir. Kırmızı etiket ile güvenli olmadığına dair uyarıda bulunduğumuz asansörler yasal süreç dahilinde bakımı yapılarak asansörleri uygun kriterlere getirilmesi halinde yeşil etiket uygulaması ile uygunluğu tespit ediliyor.”

4 Ayrı Testten Geçiyor

Asansör denetiminin 4 ayrı testten oluştuğu kaydedilen açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Asansörün denetimi 4 farklı noktada yapılmakta. Biri kuyu dibinde, biri kabin içerisinde, kabin üzerinde ve makine dairesinde olmak üzere denetimler gerçekleştiriliyor. Uygun hale getirilmiş asansörlere yeşil etiket yapıştırılıyor. Mavi etiket yapıştırılanlar ise “can ve mal kaybı tehdidi oluşturmamakta ancak basit eksiklikleri var” anlamına gelmektedir. Bakanlık tarafından verilen 48 günlük onarım süresi içerisinde bina yetkilileri bu bandrolü yeşil olacak şekilde uygunluğa getirmesi gerekmektedir. Sarı etiket kusurlu anlamına gelmektedir. Bu da 60 günlük süre içerisinde bina sakinlerince istenilen firma tarafından onarılmalıdır. Kırmızı etiket 30 gün içerisinde onarılmakla yükümlüdür. Verilen yasal süreleri içerisinde onarılmayan asansörler için Antakya Belediyesi olarak para cezası kesme yetkimiz yoktur ancak belirtilen süre dahilinde onarılmayan asansörleri hizmetten men etmekle sorumluyuz. Asansör kullanımı yapan tüm bina yönetimi ve kat maliklerinin istenmeyen acı olaylar yaşanmaması ve vatandaşlarımızın can güvenliği açısından duruma hassasiyetle yaklaşması ve asansörlerinin bakımlarını düzenli olarak yaptırması önemle rica olunur.”

Kaynak:Hürriyet